W Polsce od kilkunastu lat stawia się duży nacisk na sortowanie odpadów. Za wyrzucanie śmieci do jednego kosza, bez segregacji jesteśmy skazani na ponoszenie wysokich opłat za ich wywóz. Mało kto zastanawia się nad tym, że zamiast wyrzucać odpady metalowe do kosza, możemy sprzedać je w skupie złomu, co przyniesie nam korzyści zarówno finansowe jak i ekologiczne.
Czym jest złom ?
Złom to przedmioty metalowe przeznaczone do ponownego wykorzystania w procesie recyklingu. Dzięki takim działaniom zostaje zminimalizowany ich szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Daje to również możliwość przetopienia tych metali oraz ponownego ich wykorzystania w procesie produkcji. Wyróżniamy kilka rodzajów złomu, a odpowiednia klasyfikacja usprawnia proces recyklingu.
Rodzaje złomu
Złom dzielony jest na rodzaje pod względem kilku kryteriów. Niestety nie każdy rodzaj jest tak samo cenny. W skupach złomu ustalane są indywidualne ceny skupu, sprzedaży metali oraz ich stopów. Dlatego jeśli chcemy sprzedać i coś zarobić, powinniśmy umieć odróżnić np. aluminium od miedzi.
Podziału złomu dokonuje się przede wszystkim na podstawie materiału, z którego dany przedmiot został wykonany. Podstawowymi rodzajami są:
Złom stalowy dzieli się na dwa rodzaje: wsadowy i niewsadowy, różnica polega przede wszystkim na wielkości elementów. W przypadku złomu niewsadowego wyróżniamy jeszcze dwie podkategorie złom lekki i ciężki, tutaj wszystko zależy od grubości. Ciężki to grubość ponad 6 mm, a lekki maksymalnie 4mm.
Złom żeliwny występuje w dwóch rodzajach, złom żeliwny biały (handlowy) oraz ciemny (maszynowy). Biały to m.in. rury żeliwne wykorzystywane przy różnego rodzaju instalacjach, a ciemny to m.in. elementy silników.
Złom metali kolorowych dzieli się na: złom metali nieżelaznych oraz stopów metali. Wśród tych dwóch kategorii możemy wyróżnić podkategorię – złom użytkowy. Metale nieżelazne to m.in. aluminium, miedź, cynk oraz ołów. Stopy metali to produkty z mosiądzu i brązu. Złom użytkowy to przedmioty metalowe, które mogą zostać poddane procesowi recyklingu np. użytkowe części maszyn i pojazdów.
Jakie czynniki mają wpływ na cenę metali kolorowych ?
Recykling metali kolorowych m.in. puszek, felg, różnego rodzaju przewodów oraz chłodnic samochodowych niesie ze sobą niższe koszty produkcji oraz znaczną ochronę środowiska naturalnego. Dzięki takim działaniom mogą one zostać ponownie wprowadzone do obiegu, co ogranicza wydobywanie nieodnawialnych surowców naturalnych. Wiele firm pozyskuje złom z takich metali, segreguje go, przetwarza w pewnym stopniu, a następnie odsprzedaje różnym producentom lub hutom.
Wiele czynników wpływa na cenę metali w skupie. Każdy skup ustala ceny indywidualnie jednak powinny być one uzależnione od krajowych standardów panujących na rynku.
Główne zależą od:
Niestety na większość z wymienionych czynników nie mamy wpływu, możemy tylko spróbować podnieść wartość sprzedawanych surowców, poprzez segregację ze względu na materiał z którego zostały wykonane oraz oczyszczenie.